MY JSME VÁM TO ŘÍKALI

Pět esejí o syrské perspektivě války na Ukrajině

Před čtyřmi lety jsme na pražský Anarchistický festival knihy pozvali spisovatele Robina Yassina-Kassaba s jeho knihou Burning Country: Syrians in Revolution and War, považovanou za jeden z nejlepších počinů o Syrské revoluci. Robin v ní popisuje to, co někteří považují za největší lidové vzedmutí od Španělské revoluce ve třicátých letech.

Pravděpodobně nejvíc zdokumentovanou revoluci v historii o které se však mnoho neví a o kterou nikdo nejevil valný zájem, včetně západní levice a globálního anarchistické hnutí. Nebýt desítek tisíc šiítských milicí z Íránu a hlavně masivní podpory Putinova Ruska, neměl Assad proti lidovému povstání šanci. Události na Ukrajině představují pro mnoho Syřanů déjà vu.

V tomto sborníku najdete pět textů, které „syrskou“ optikou nahlíží probíhající válku na Ukrajině, ale i selhání světového společenství a západní levice vůči syrské společnosti a demokracii obecně. Texty jsou analýzami imperialismu, mezinárodní solidarity a komplexnosti bojů. Přináší tak na západě (i ve střední Evropě) tolik potřebnou kritickou reflexi a věříme, že s časem neztratí na aktuálnosti. Budeme doplňovat další články věnované těmto tématům.

Sborník otevírá text Válka na Ukrajině: deset lekcí ze Sýrie exulantů a exulantek s revolučními zkušenostmi ze Sýrie. Skupina založila v Paříži komunitní centrum Syrská Kantýna poskytující prostor sociálním hnutím, kde se pořádají akce seskupující revolucionáře, revolucionářky a grassroots organizace z celého světa.

Druhá esej Proč je Ukrajina syrskou věcí je z pera Yassina al-Haj Saleha, syrského spisovatele, který od roku 1980 seděl šestnáct let v nejbrutálnějších věznicích režimu Hafeze Al-Assada za členství v Komunistické straně. V roce 2013 byla islámskou organizací Jaysh al-Islam unesena a pravděpodobně zabita jeho žena Samira Khalil. Hafez po 21 měsících v úkrytu, kdy po něm šla jak vláda, tak islámští extremisté, ze Sýrie utekl a nyní žije v Berlíně, publikuje knihy i články a spoluzaložil bilinguální online publikaci Aljumhuriya.

Robin Yassin-Kassab je britsko-syrský spisovatel a novinář žijící ve Skotsku. Jeho text je dalším z řady reflexí mezinárodní politky. Se svou ženou Leilou Al-shami napsali mezinárodně ceněnou knihu Burning Country: Syrians in Revolution and War. Kassab publikuje na svém blogu Qunfuz, v Pulsemedia, nebo britském The Guradian.

Bezpečí je text od Marcelle Shehwaro, syrské feministky původně z Aleppa, které byla kvůli svým aktivitám nucena opustit. V současnosti studuje v USA na Kolumbijské univerzitě, založila syrskou neziskovou organizaci Kesh Melek Syria a publikuje blog On the edge of Syria.

Poslední a zároveň nejstarší článek Antiimperialismus idiotů napsala Leila Al-shami, spoluautorka knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War. Al-Shami pracovala jako humanitární pracovnice v Sýrii a na Blízkém východě. Spoluzaložila Tahrir-ICN, síť spojující antiautoritáře napříč Blízkým východem, severní Afrikou a Evropou a publikuje na Leila´s blog.

Salé